Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

Autor: Kateřina Sanetrníková (Katka San), SANETO, ambasadorka #SpoluZaSny:

Všichni jsme jednou s podnikáním začínali, takže nás všechny potkalo to či ono. Proto jsem vám shrnula možné nástrahy a možnosti, jak podnikat v souladu se zákony a mít ve věcech pořádek.

  1. Kdy musím založit živnostenský list?

Chcete podnikat? Tak živnostenský list založte hned. Ano, je pravda, že pro tzv. příležitostné příjmy do 30 tis. za rok, nemusíte mít živnosťák. Je tam ale to slovo příležitostné.

Př. Pokud jednou za rok ušijete kabelku a prodáte jí sousedce, ok – to je příležitostný příjem, pokud ale začnete pravidelně šít kabelky a prodávat je širokému okolí, tak už je to podnikání, a ne příležitostný příjem.

Vidíte tam ten rozdíl?

Živnostenský list si tedy založte hned, jak se rozhodnete do toho praštit. Pokud je to při práci nebo na rodičáku, tak se nic neděje, nevyděláváte, neplatíte.  Určitě nedělejte to, že jste na pracáku a do toho tajně podnikáte. Jeden nepříjemný soused, se kterým se nepohodnete, vás udá a je průser. Nebo klient bude chtít fakturu, má na to ze zákona nárok.

  • Zálohy při vedlejší činnosti ano, či ne?

Většina z nás se rozhodne podnikat buď při zaměstnání nebo na rodičovské dovolené. Je to naprosto v pořádku, měla jsem to tak taky. Co to znamená v praxi?

Podnikáte na tzv. vedlejší činnost a to znamená, že nemusíte platit ZÁLOHY na sociální a zdravotní pojištění. Úměrně jsem dala kapitálkami slovo zálohy, protože ty sice platit nemusíte, ale pojištění jako takové za určitých podmínek platit musíte.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Nemusíte platit zálohy v prvním roce podnikání, ale doplatíte vše na základě vašich ročních výsledků, tj. spočítají se příjmy, odečtou výdaje, vyjde základ daně a ten je podkladem pro výpočet zdravotního pojištění. Logicky z toho vyplývá, že čím vyšší příjem, tím větší doplatek záloh. Pokud se tedy rozjedete i na vedlejší činnosti, doporučuji si i ty zálohy platit. V dalších letech vás to stejně nemine.

SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ

Tady je to krapet jinak, nemusíte platit zálohy a nemusíte platit ani pojištění, pokud vaše rozhodná částka, tj. příjmy – výdaje, nepřesáhne výši 85 058 Kč. Jakmile ale tuto částku přesáhnete, tak to začne skákat. Poté je třeba platit i zálohy při vedlejší činnosti minimálně ve výši 1036 Kč.

Více k tomu píšu ve svém článku PODNIKAT NA HLAVNÍ NEBO VEDLEJŠÍ ČINNOST, který najdete na našem firemním webu.

  • Strašák jménem Identifikovaná osoba

Určitě už jste se s tímto pojmem setkali, v našich kuloárech celkem běžná záležitost. Proč si to myslím? V online byznysu je tento pojem skloňován více než třeba ve výrobní sféře. Většina z nás nakupuje reklamu na FB, kupuje si webinářové platformy pro vysílání, nakupuje zahraniční šablony pro web. A tento nákup služeb ze zahraničí z vás udělá identifikovanou osobu. Ať chcete nebo ne, a´t jedete na paušální výdaje nebo reálnou daňovou evidenci. Jakmile danou službu nakoupíte pro podnikatelské účely, stáváte se IO a daň zaplatíte ne dodavateli, ale našemu finančnímu úřadu.

To stejné se vám stane i když vy, poskytnete službu podnikateli z jiného státu EU, prodáváte v tzv. systému Reverse charge rozuměj Přenesená daňová povinnost, která neznamená nic jiného než to, že daň odvede zákazník – v tomto případě podnikatel třeba ze Slovenska. Pokud prodáváte nepodnikateli, tak jste v pohodě do prodaných produktů do zahraničí do výše 10 tis. EUR, pak se také stáváte IO a ještě spadnete do režimu OSS.

Více o této problematice najdete v mém kurzu PODNIKEJ ONLINE A NAPLNO v části ÚČETNÍ A EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI.

  • Musím mít podnikatelský účet?

Nemusíte, můžete si míchat osobní finance s financemi firemními. Ale, já ho osobně doporučuji. V dnešní době není problém mít v jedné bance dva účty bez poplatku a není problém mezi nimi jednoduše přelévat peníze.

Více jsem se k této problematice vyjádřila v článku PROČ MÍT V BANCE PODNIKATELSKÝ ÚČET?

Výhody podnikatelských účtů?

Budete mít firemní peníze odděleny od osobních, tj. uvidíte, jak na tom reálně s vašim podnikáním jste.

V případě spolupráce s účetní nebudete mí na účtu milion položek za nákupy v Lidlu, tj. ušetříte za zpracování

U podnikatelských účtů je možné stáhnout výpisy v tzv. ABO formátu, tj. ušetříte práci účetní při jejich zpracování

Nevýhody?

Možná tak jedině to, že obsluhujete dva účty, o jiných nevýhodách nevím. Ale třeba mě poučíte.

Chcete se na něco zeptat, zjistit více? Objednejte se na online účetní konzultaci.

#SpoluZaSny ve spolupráci s Katkou připravilo na toto téma webinář zdarma, více na www.spoluzasny.cz pro získání odkazu a pro další informace a novinky z projektu pro ženy, které chtějí své podnikání posunout ještě výš.